%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

הנחת ג'חנון לא מבושל על הפלטה מערב שבת


ה' אב התשע"ג מאת:י.

שאלה:
שלום כבוד הרב, האם מותר להשים ג'חנון לא מבושל על הפלטה ממביוד יום על מנת שיתבשל עד שבת בבוקר? ואם כן באלו תנאים.תודה.

תשובה:
מותר להניח ג'חנון בערב שבת על הפלטה אע"פ שאינו מבושל כלל, כיון שאין אפשרות להגביה את חום הפלטה ולקרב בישולה, לא גזרו חכמים על שהייה זו.

מקורות.
היתר שהייה בגרופה וקטומה מבואר בשו"ע או"ח סימן רנג א/ ולגבי פלטה עי' אור לציון ח"ב פרק יז תשובה א שפלטה דינה כגרוף וקטום, וראה עוד שם בתשובה ג שבמקום שאי אפשר להגביה את הלהבה דינה כגרוף וקטום ומותר להשהות עליה בערב שבת אף מאכל שלא נתבשל לגמרי.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.