%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

הנותן צדקה בפורים לזוג עניים (בעל ואשה)אם יצא ידי חובת מתנות לאביונים להחשיבו כאילו נתן לשני עניים?


י' אדר התשע"ג מאת:דוד

שאלה:
כבוד הרב יש לי קרוב משפחה נשוי ובעל משפחה וחי בעניות נוראה, רציתי לדעת אם בנתינה אחת שאתן לו בפורים קיימתי מצות "מתנות לאביונים" והדבר יחשב כשתי מתנות , שהר הבעל והאשה שניהם עניים , או שזוג נשוי נחשבים לאחד, ועלי לחפש עני נוסף לתת לו את המתנה השנייה שאני חייב בה?

תשובה:
חייב אדם ליתן לפחות שתי מתנות לשני עניים .
והנותן לבעל ואשה שהם עניים, באופן שנתן מעות כשיעור הנדרש לתת לב' עניים, יצא ידי חובת "מתנות לאביונים". וניתן להחשיבו כאילו נתן לשני עניים.

מקורות:
שו"ע סימן תרצד.שו"ת בנין עולם או"ח סימן לו.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.