%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

המתארח אצל משפחה שאוכלים עלי ירק מגידול לא מבוקר


י"ז סיון התשע"ג מאת:לאה

שאלה:
מה עושה זוג חרדי שצריך להתארח אצל ההורים שלו , והאוכל הוא בכשרות מהודרת, אך בכל המאכלים האמא משתמשת בירק שהוא לא מגידול מבוקר, אבל היא מכשירה אותו היטב בסבון ומלח , והשאלה היא האם מותר לאכול שם, או לא לאכול שם בכלל והאמא תעלב?

תשובה:
תשובה : ע"פ מחקרים שנעשו על העלים המצויים בשוק שאינם גדלים בחממות מיוחדות למניעת תולעים, הם נגועים ביותר, ופעמים שנמצאו על ראש חסה בודד כשלוש מאות... חרקים ותולעים ושאר מרעין בישין, לכן יש להורות שאף לאחר השטיפה יש לבדוק את העלים עלה עלה מול האור לידע ששוב אינו נגוע , וכל עוד שהדבר לא נעשה, הסבירות היא שהתולעים לא הוסרו לגמרי. - ולכן מראש כשם שחייבים לברר על כשרות הבשר כך יש לברר אם הירקות בדוקים מתולעים. ואם הדבר אינו מבורר יש להמנע מלאכול שם. כי איסור תולעים הוא חמור מאוד שכל תולע ותולע יש בו חמישה מלקויות.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.