%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

המניח תפילין של רש"י באמצע היום האם צריך לברך עליהם לפני ההנחה למרות שהניחם ובירך עליהם בשחרית?


ט"ו אייר התשע"ד מאת:עקיבא

שאלה:
המניח תפילין של רש"י בשעות הלימוד באמצע היום, האם צריך לברך עליהם לפני שמניחם, או מכיון שהניח תפילין של רש"י בשחרית לא יברך עליהם שוב כל היום?

תשובה:
למרות שבירך על התפילין בשחרית, אם הסירם מראשו בסיום התפילה והסיח דעתו מהם, כל שעה שחוזר ומניחם שוב במשך היום לשם מצוה צריך לחזור ולברך עליהם.


מקורות :
ע"פ המבואר בשו"ע או"ח כה יב עי"ש.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.