%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

המלצה לשם אילאי או עילאי?


ל' שבט התשע"ז מאת:עמי

שאלה:
שלום הרב, רציתי לשאול אותך על השם אילאי, איך מומלץ יותר עם האות א' או אות ע' - אילאי או עילאי?

תשובה:
שניהם שימות טובים, כי מצינו חכמי ישראל שקרואים עילאי (מסכת שבת עד:, ועוד) ומצינו חכמים שקרויים אילאי.(זוהר במדבר דף קסג, ועוד).

ייתכן ויש עדיפות לעילאי, מפני שהוא תרגום של עליון, כפי שתירגם אונקלוס "ולתתך עליון" למתנך עילאי (דברים פרק כו -יט). ויהיה מזלו וחייו למעלה כל הימים.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.