%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

הלשנה על עובדת שגונבת


כ"ה אדר התשע"ה מאת:ט.

שאלה:
ראיתי עובדת ניקיון בעבודה שלי שכל הזמן לוקחת דברים, דיברתי איתה במישרין ובעקיפין שאסור לה לגזול, אבל היא נשארת בשלה, ולא מעניין אותה , אם במקרה זה מותר לדווח למעביד או שזה אסור כמו שנאמר "ולמלשינים אל תהי תקווה". לספר או להתעלם?

תשובה:
תשובה: אם הוכחת אותה על חומרת העניין והיא עדיין עומדת במריה ואינה מוכנה לקבל את דברי התוכחה, מותר לדווח על כך לממונים עליה, מפני מצוות "השבת אבידה".

יש לציין שאין ללמוד ממקרה זה על הכלל, מפני שיש מקרים שבהם ההלכה משתנית, ובכל מקרה אחר אף שהוא דומה לזה, יש להתייעץ עם מורה הוראה קודם.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.