%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

הלכות ספירת העומר


כ"ב אדר התשע"ה מאת:[email protected]

שאלה:
האם מותר לנגן בתופים, או לשמוע שירה המלווה בתוף בימי ספירת העומר ?

תשובה:
בימי ספירת העומר אין לשמוע שיר המלווה בכלי נגינה, ואף תופים בכלל כלי נגינה הוא, שנאמר "הללוהו בתוף וכינור", וכן הוא אומר (תהילים קמג) בתוף וכינור יזמרו לו" וכן הוא אומר (תהילים פא) "שאו זמרה תנו תוף" - הרי שהתוף הוא מכלי הנגינה המעורר לשמחה.

ומקראות רבות יעידו שהיו משתמשים בתופים אף ללא ליווי של כינור
כמו שמצאנו בשירת מרים (שמות פרק טו):

ותִּקַּח מִרְיָם הַנְּבִיאָה אֲחוֹת אַהֲרֹן אֶת הַתֹּף בְּיָדָהּ וַתֵּצֶאןָ כָל הַנָּשִׁים אַחֲרֶיהָ בְּתֻפִּים וּבִמְחֹלֹת .

וכן מצינו אצל בתו של יפתח: (שופטים פרק יא) וְהִנֵּה בִתּוֹ יֹצֵאת לִקְרָאתוֹ בְּתֻפִּים וּבִמְחֹלוֹת.

ולכן אין לשמוע שיר המלווה בתופים בימי ספירת העומר.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.