%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

הליכה לבית קברות בחנוכה


כ"ג כסלו התשע"ו מאת:גדעון כצורי

שאלה:
האם מותר ללכת לבית קברות בחנוכה ביום השנה לאב או לאם?

תשובה:
בחנוכה אין הולכים לבית קברות ביום האזכרה כנהוג, ומי שיש לו אזכרה בתוך ימי החנוכה ילך קודם החנוכה. אבל מותר ללכת לקברות צדיקים בימי החנוכה ולהשתטח שם (בן איש חי פ' וישב אות כב שמנהגם היה ללכת בערב ר"ח טבת שחל בימי החנוכה לקברו של יהושע הכהן הגדול, וכ"כ הכה"ח תרע כג, ובס' בעתה אחישנה עמוד קסז והוסיף: שטעם האיסור מפני שיש חשש שיתעוררו לבכי ליד הקבר).

אולם יש חולקים וסוברים שמי שיש לו אזכרה בחנוכה יכול ללכת לבית קברות, וכן אם יש סיבה מיוחדת כגון שבני המשפחה נמצאים בארץ בימי החנוכה ואין יכולים להמתין ליום היא"צ שחל לאחר החנוכה, מותר לילך בחנוכה (אשרי האיש בשם הגרי"ש אלישיב עמוד ערה).

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.