%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

הכשרת קומקום חשמלי לפסח


י"ד ניסן התשע"ז מאת:אלון

שאלה:
שלום כבוד הרב, איך מכשירים קומקום חשמלי לפסח?

תשובה:
לכתחילה טוב לנקותו היטב עם חומר המסיר אבנית, וירתיחוהו כך כשהוא מלא מים על גדותיו, ובנוסף יש לנקותו היטב מבחוץ מחשש שנדבק בו פירורי חמץ.


נימוק:
אף שלא הרתיחו בו חמץ מעולם טוב שיעשו לו הכשר זה. מפני שמצוי שמערים מהקומקום מים רותחים על חמץ גמור כגון על מרקים ופסטות וכדו', והוי חיבור לכלי ואוסרו לחלק מהפוסקים. ובפרט היכא שמערה קרוב לחמץ באופן דהיד סולדת שם [והסרת האבנית נצרכת לחלק מהפוסקים עי' חוט השני פסח פ"י ס"ק ד) דאם אינו מסירו הוי ככלי אדמה עי"ש].

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.