%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

הכנת מטרנה ופתיחת בקבוקי יין בשבת.


י"ג אייר התשע"ד מאת:ל.

שאלה:
שלום וברכה, רציתי לדעת בבקשה, הכנת בקבוק לתינוק בשבת, האם מותר לי לשים מים ולראות שזה 180 מ"ל (ז''א למדוד) , כי הרי כל 60 מ"ל=כפית אחת של מטרנה.

עוד דבר, הבנתי שאם ביום חול אני שמה את המטרנה על המים, בשבת יש צורך לעשות זאת הפוך? לשים את המטרנה ועליו לשפוך את המים? מדוע? והאם גם נדרש שינוי בערבוב.

עוד שאלה, כשרוצים לפתוח בקבוק יין בשבת, האם יש לנקב את המכסה (ז"א לפגום) ואח"כ לפתוח? אם כן מדוע? הרי בבקבוק של היין וודאי לנו שלא נעשה שימוש חוזר (לא נמלא בו מים וכד') והרי לא עשינו אותו ככלי חדש?
תודה

תשובה:
א. כיון שחיי התינוק תלוים בזה, מדידה זו מותרת בשבת, כפי שכל מדידה של מצוה אחרת מותרת בשבת.

ב. מותר להכין חלב בשבת, מאבקת חלב כגון מאבקת סימלאק, או מטרנה, לצורך תינוק. ואין צריך לשנות בסדר הנתינה כלל.(חזון עובדיה ח"ד עמוד רפ).

ג. יש דעות המחמירות בפתיחת בקבוקים בשבת, אולם דעת מרן הרב עובדיה יוסף זצ"ל שבעת הצורך מותר לפתוח בקבוקי יין בשבת, ואין בזה איסור משום עשיית כלי.
אמנם לכתחילה טוב להזהר מידת חסידות לפתוח הבקבוק מערב שבת. אולם במקרה שלא הספיקו לפותחו מערב שבת מותר לפותחו בשבת(יחו"ד ח"ב מב).

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.