%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

החלפת המצעים לשבת


ה' שבט התשע"ה מאת:דינה

שאלה:
כבוד הרב אם המצעים נקיים ואין צורך להחליפם האם לכבוד שבת אני חייבת להחליפם?

תשובה:
אם המצעים נקיים אין צורך להחליפם לכבוד שבת, ומה שהוזכר בהלכה הוא רק להציע את המיטות שהכוונה היא לסדר את המיטות לכבוד שבת.

ומה שיש צורך להחליף לכבוד שבת הוא בבגדים שטוב להחליפם לכבוד שבת. והגר"א נהג להחליף את כל בגדיו ללא יוצא מן הכלל לכבוד שבת, והחזו"א נהג להחליף אף את הכיפה לכבוד שבת. וממידת חסידות להחליף אף את הנעלים לכבוד שבת.


מקורות:
ראה שו"ע או"ח סימן רסב סעיף א להציע המיטות לשבת אך לא הוזכר החלפת המצעים אל הצעתם שהוא לסדרם לכבוד שבת./ מנהג הגר"א - מעשה רב אות קמז/ חזו"א - דינים והנהגות פ"ט אות ג / החלפת הנעלים - כה"ח ס"ק כה, ועי' בשו"ת רב פעלים ח"ד סימן יג שאין חיוב להחליף נעלים לשבת.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.