%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

הורים מחללים שבת


ט"ז כסלו התשע"ה מאת:אלרועי

שאלה:
בן ששומר שבת ואביו רק רואה טלוויזיה ומדליק אור בשבת. והאבא עושה קידוש בשבת על יין האם הבן ששומר שבת יוצא ידי חובה? הוא יכול לשתות מהיין?

ואפשר שכבוד הרב ייתן לי עצה איך להוביל את ההורים שלי שישמרו שבת? אני בן 17

תשובה:
לגבי הקידוש : עליך לדעת שאין יוצאים ידי חובה, בקידוש ששומעים ממחלל שבת. ולכן כתבו הפוסקים שהמזדמן למקום שאינו יכול לקדש על היין לבדו, יקדש בצנעה על הפת (אור לציון ח"ב פ"כ תשובה ה).

או יאמר עם המקדש מילה במילה בלחש. ואח"כ ישתה מכוסו של המקדש. ויקפיד שהיין יהיו מבושל, או מפוסטר, על מנת למנוע חשש יין נסך.(פוסקים). ובמקרה שהיין אינו מבושל או מפוסטר אין לשתות את היין.

ומכל מקום אם אותו מחלל שבת מתבייש לחלל את השבת ליד אדם גדול, יש להקל בזה , ואפשר לשמוע ממנו קידוש ולצאת ידי חובה.(אור לציון בהערות שם).

ולגבי הוריך תשתדל בשולחן שבת לשיר את שירי שבת בנועם ובנחת, ותאמר דברי תורה על השולחן, הכוללים סיפורים ומשלים נאים המדברים במעלת השבת ובסגולותיה. ובנוסף תתפלל על כך שהקב"ה יזכה אותם לשמור שבת ולהיות מן העושים רצונו בלבב שלם.

ובעז"י יקויים בך "והשיב לב אבות על בנים. אמן.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.