%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

הורדת מודעות פירסום שנתלו בלי רשות בבנין מגורים


ט' שבט התשע"ג מאת:ניסים

שאלה:
רציתי לשאול האם מותר לי להוריד מודעות שנתלו בבנין שלי בלי רשות ? מכיון שזה מכער את הכניסה לבית ומפריע לי מאוד?

תשובה:
בעל עסק המדביק מודעות ברחוב לצורך פרסום מסחרו, אסור לאחר להוריד מודעות אלו, מפני שגורם הפסד למפרסם. אבל אם המודעות הודבקו על קירות של בית או בנין פרטי רשאי בעל הבית להוריד את המודעות שהודבקו על הקיר שלו בלי רשות

מקורות:
ראה פתחי חושן נזיקין פ"א אות א. שו"ע חו"מ סימן שיט דהמכניס פירות לחצר חבירו שלא ברשות מותר לבעל החצר להוציאם מרשותו.ספר נתיב יושר פמ"א סעיף יז.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.