%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

הוצאת מזוזות מדירה ישנה לדירה חדשה


י"א אלול התשע"ו מאת:טוביה

שאלה:
שלום וברכה, רציתי לשאול האם מותר להעביר את המזוזות שלי מהבית הקודם לבית החדש?

תשובה:
השוכר בית מחבירו וקבע בה מזוזות כשנכנס לגור בה, כשיצא משם לא יטול המזוזות מפני שיש סכנה בדבר. אך ניתן לדרוש עליהם את הדמים ששילם עבורם.

ומ"מ רשאי ליטול את המזוזות ה"מהודרות" שלו, ולתת מזוזות אחרות "כשרות", ויותר טוב שיטול את מזוזותיו המהודרות לבדיקה ואח"כ יוכל לקבוע מזוזות אחרות כשרות במקומם.

מקורות:

שו"ע ורמ"א יו"ד סימן רצא סימן ב | שו"ת חשב האפוד בסימן ח |יבי"א ח"ג סימן יח.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.