%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

הדלקת נרות חנוכה בשיעור לנשים בבית הכנסת


ג' טבת התשע"ז מאת:טלי

שאלה:
שלום כבוד הרב, יש לנו ב"ה שיעור קבוע לנשים בבית הכנסת האם מותר להדליק חנוכיה ללא ברכה לשם האווירה ושמחת חנוכה?

תשובה:
אפשר וראוי להדליק נרות חנוכה בשיעור תורה הנערך בימי חנוכה לנשים בבית המדרש או בבית הכנסת, מכל מקום אין לברך על הדלקה זו.


מקורות:
למרות שההדלקה נערכת בבית כנסת,מכל מקום אין לברך על הדלקה זו, כיון שנחלקו הפוסקים אם נשים מצטרפות לפירסומי ניסא עי' שו"ת רב פעלים ח"ב או"ח סימן ס"ב, ובספר ברכת יוסף ח"ג סימן לג, לגאון רבי יוסף הלוי שחלק עליו, ועי' חזו"ע חנוכה, ומ"מ משום סב"ל אין לברך. וכן פסק בשו"ת אור לציון ח"ד פרק מב שאלה טו עי"ש.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.