%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

הדלקת נרות חנוכה במקומות ציבורים


כ"ג כסלו התשע"ו מאת:משה ז'ינו

שאלה:
האם מותר להדליק נרות חנוכה בברכה במקומות ציבורים כגון באולמות שמחה ובמסיבות וכדו' ?

תשובה:
דעת רבים מן הפוסקים שאין להדליק נרות חנוכה במסיבות, ובכנסים, ובחתונות הנערכים בימי החנוכה באולמות וכד', אף אם מתפללים שם מנחה וערבית, ואף אם יש שם אדם שלא הדליק נרות חנוכה וגם אינו עתיד להדליק.

אך כמובן שרשאים להדליק שם נרות חנוכה בלי לברך, כדי לפרסם את הנס (אור לציון ח"ד עמוד רמט, וכ"כ הגר"ש וואזנר מבית לוי ח"י עמוד יט, והגר"נ קרליץ בספרו חוט שני חנוכה עמוד שיד, והגר"ח קנייבסקי בתורת המועדים כ' שהמדליק שם ברכותיו לבטלה).

אולם יש שהקלו בזה באופן שמשמיעים שם דברי תורה ומתפללים שם ערבית, (ראה בספר חזו"ע עמוד מז).

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.