%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

הדלקת נרות חנוכה במגרש כדור רגל


ג' טבת התשע"ז מאת:עזריה

שאלה:
חנוכה שמח, האם הדלקה לזיכוי הרבים במגרש כדור רגל לדוגמא לאנשים שכנראה לא ידליקו בביתם מותרת עם ברכה?

תשובה:
מותר וראוי להדליק במקומות ציבורים ומרכזיים על מנת לפרסם את הנס, אך מכל מקום אין לברך קודם ברכות ההדלקה, למרות שרבים מהמשתתפים אינם מדליקים בביתם כלל, לא יברכו, אלא ידליקו בלי ברכות ההדלקה.

מקורות:
עי' אור לציון חלק ד פרק מ"ב- יא, שאין לברך על ההדלקה הנעשית במקומות ציבוריים, וכ"כ בשו"ת מנחת יצחק (ח"ו סימן סה), וכן דעת הגרש"ז אויערבאך (הליכות שלמה חנוכה פי"ז אות ד), כן דעת הגרי"ש אלישיב (ח"א סימן קלח אות ד), וכ"כ בשו"ת דברי יציב (ח"ב סימן רפו), וכן דעת הגרי"ש וואזנר (מבית לוי ח"י עמוד יט), שאף אם מתפללים שם ערבית אין לברך על הדלקה זו, וכן דעת הגר"נ קרליץ (חנוכה עמוד שיד), ואף שיש חולקים, מ"מ קיימא לן סב"ל.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.