%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

האם מותר לקרוא בספרים הנמצאים בחנויות ספרים מבלי לבקש את רשות הבעלים?


ו' טבת התשע"ה מאת:ברוך

שאלה:
האם מותר לקרוא או לעיין בספרים/ חוברות הנמצאות בחנויות ובדוכני ספרים מבלי לבקש את רשות הבעלים?

תשובה:
תשובה: א. אין לקרוא ולעיין בספרי לימוד, קריאה וכדו', ואף אם מדובר בספרי קודש, אין להקל בזה. למרות הכלל שאמרו רז"ל: "ניחא ליה לאיניש למעבד מצוה בממוניה" (נוח לאדם שיעשה מצוה בממונו). מכל מקום בספרים לא אמרו כן. מפני החשש שמא יקרעו או יתלכלכו וכדו' כמבואר ברמ"א (או"ח סימן יד סעיף ד). ובפרט כאשר מדובר בספרים חדשים המיועדים למכירה שהבעלים מקפידים עליהם שלא יקרעו או יתלכלכו. ורבים אינם נזהרים בזה, ואין לכך היתר כלל.

ב. אכן אם כוונתו לקרוא או לעיין בספר על מנת לברר על תוכנו ומהותו וברצונו לעמוד על טיבו על מנת לרוכשו, או לשקול לרוכשו, מותר לעיין בו ולדפדף בו כרצונו, כיון שהבעלים מעוניינים בכך, ובפרט אם הספרים מונחים על שולחן לדוגמא. (שערי הלכה תשובה ג).

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.