%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

האם מותר לפנות לערכאות


כ"ה כסלו התשע"ח מאת:

שאלה:
לכבוד הרב שלום רב


פניתי לבית משפט לתביעות קטנות כנגד חברת התחבורה דן הכפופה לדיני המדינה [הם הרי מחללים שבת וכדומה], כנגד זה הם פנו כנגדי לבית דין צדק בני ברק [הרי בבית דין הם יטענו גרמא...]

שאלתי:
א. האם מותר לפנות כנגדם לבית משפט.
ב. אם מותר מה עלי כעת לעשות.
ג. אם אסור מה עלי כעת לעשות ומי נחשב התובע לענין הלך אחר הנתבע.
האם מותר לפנות כנגד חברת דן או אגד לבית המשפט או אסור?

תשובה:
שלום וברכה.

א. איסור חמור לפנות לערכאות ואף כשמדובר בחברה גדולה כגון אגד או דן, יש לתובעם תחילה בבית הדין, ורק אם יסרבו להופיע בבית הדין, או אז ינתן ההיתר ע"י בית הדין לפנות לערכאות.
ב. במקרה שלך, עליך להסיר את התביעה בערכות ולפנות לבית הדין, והיות והינך הוא התובע והם הנתבעים הרי שזכותם כנתבעים היא לבחור להם בית דין חשוב, ולהתדיין שם.


%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.