%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

האם מותר לעשות גבס בשבת למי שנשברה ידו ?


י"ד אייר התשע"ו מאת:טוביה בארי

שאלה:
האם מותר לעשות גבס בשבת למי שנשברה ידו ?

תשובה:
מי שאירע לו שבר יד, או רגל, בשבת, אסור להתקין לו גבס בשבת. כיון שיש בבניית הגבס בשבת איסור תורה, ובסכנת אבר אין מחללים את השבת באיסור דאורייתא כמבואר בשו"ע (סימן שכח-יז).

אולם אם יש בשבר זה סכנת אבר ועל ידי כך יכולה להווצר סכנה לכל הגוף, מותר לעשות אפילו מלאכות דאורייתא על מנת להצילו. (שו"ת שבט הלוי ח"ו סימן כה, וח"ט סימן עד).

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.