%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

האם מותר להתחפש בתענית אסתר


י"ג אדר ב מאת:שאול לוי

שאלה:
שלום וברכה, מותר להתחפש ביום צום תענית אסתר?

תשובה:
שלום וברכה.

תענית זו שונה משאר תעניות שנתקנו לאבל ולצער על החורבן וצרות ישראל שבהם ראוי ולהשתדל מאוד להמנע משמחה , מנגד תענית אסתר נתקנה משום שביום זה נקהלו בימי מרדכי ואסתר להלחם ולעמוד על נפשם, וזכר לכך אנו מתענים ביום זה. והוא לזכר בעלמא.

טעם נוסף הוזכר בספר מגיד מישרים למרן הב"י (פרשת ויקהל) שהוא בכדי להכניע כח השטן מלקטרג על מה שאוכלים ושותים בפורים.(והובא בכה"ח תרפ"ו -ח).

וכיון שלא נתקן על צער ואבל, במידת הצורך מותר להתחפש ולשמוח ביום זה, כיון שימי הפורים הם ימי שמחה הם לישראל.%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.