%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

האם מותר להניח תפילין כמה פעמים ביום?


כ"א תמוז התשע"ח מאת:שלומי רחמים

שאלה:
האם מותר להניח תפילין כמה פעמים ביום גם בשביל לזכות בברכות?
כמובן שכשיש הסח הדעת הרבה ולא שעושים בכוונה.

תודה

תשובה:
מעיקר הדין יש מצוה להניח תפילין ושיהיו עליו כל היום .

אך היות ותפילין צריכים גוף נקי, ומחשבות נקיות, ושמירה מהיסח הדעת, נהגו להניחם רק בשעת תפילה בלבד (ע"פ שו"ע או"ח סימן לז-ב).
ומי שיכול להשמר מכל הנאמר לעיל רשאי להניחם בזמן הלימוד אך הזהירו האחרונים (עי' משנ"ב שם ס"ק ז) שלא ידבר בהם דברים בטלים דמלבד איסור דברים בטלים, הוא בא לידי הסח הדעת שאסור בתפילין.

ולכן מותר להניח תפילין בהתאם לנאמר לעיל ובלבד שלא יהיה בגדר ברכה שאינה צריכה, אלא יניח בסדר הלימוד של בוקר ויברך עליהם, ולאחר מכן שוב יניחם בסדר הלימוד של אחר הצהרים ויברך שוב בהנחתם, ובשקיעה יחלוץ התפילין. אבל ברור שאם מניחם וחולצם בשביל לזכות בברכות אין זה מברך אלא מנאץ מפני שעובר על איסור ברכה לבטלה.


%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.