%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

האם מותר לבחור יהודי לשמש כמלצר בשבת ולקבל על כך כסף?


כ"ו תמוז התשע"ה מאת:נ.

שאלה:
כבוד הרב שלום מותר ליהודי לעבוד במלצרות בבית מלון בשבת עבור כסף ואם בכסף הזה יש ברכה? תודה

תשובה:
מצד הדין עבודה בשבת שאינה כרוכה חלילה באיסורי שבת, מותרת . וכגון אלו שעוסקים בשמירה וכדו', או הבחורים שעובדים בשבתות חתן וכדו' במלצרות שכל תפקידם הוא לערוך את השולחנות ולהגיש את האוכל. שאין בעבודה זו חילול שבת חלילה.

אלא ששכרם אסור, והיא גזירת חכמים משום איסור מקח וממכר בשבת.

ועוד אמרו "שאינו רואה סימן ברכה" מעבודה זו.

אולם אם משלם לפועל את מה שמגיע לו על פעולתו בשבת בהבלעה, כגון שמשלם לו על שאר ימי השבוע, ומבליע לו בשכרו את מה שמגיע לו בשבת, בתוך השכר על ימות החול, מותר. ואינו נאסר בזה משום שכר שבת.

ולכן מותר להעסיק מלצר יהודי בשבת, וכגון באירועים ובשבתות חתן וכדו' ובעל השמחה ישלם למלצר על עריכת השולחנות שהמלצר עורך ומסדר בערב שבת, וכן על ניקוי וסידור המקום במוצאי שבת, ואז גם כשמשלם לו בהבלעה על פעולתו בשבת, אינו נאסר בזה משום שכר שבת.

מקורות:
שו"ע סימן שו סעיף ד| ובמ"ב ס"ק טז| סימן ברכה-משנה ברורה שם ס"ק כג|שו"ע שם סעיף ד| רמ"א שם סעיף ה|

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.