%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

האם מותר לאשה להסתפר ולגלח שערותיה בחול המועד?


י"ח תשרי התשע"ד מאת:עידית

שאלה:
האם מותר לאשה להסתפר בחול המועד? והאם מותר לאשה לגלח שערות בשאר מקומות שבגופה.

תשובה:
אחד האיש ואחד האשה אסורים להסתפר ולגלח בחול המועד שער ראשם. אולם שער כל הגוף מותר לאשה לגלח בחול המועד,משום שכל הגזירה לא הייתה אלא על שער הראש בלבד.


מקורות:
ראה בביאור הגר"א סימן תקמו (ד"ה מעברת) וז"ל משום שלא יכנסו לרגל כשהם מנוולין והך גזירה שייכא גם באשה/ולגבי שער שאר הגוף עי' כה"ח סימן תקלא סק"ד דמשמע מדבריו לאסור, וכתב בספר שש"כ פס"ו הערה קח בשם הגרש"ז אוערבאך דאינו מדויק דכוונת התוספות שאין לחלק בין שער הראש לזקן, משא"כ שאר שערות שבגוף בין גלויים ובין מכוסים שרי .וע"ע בספר פסקי תשובות סימן תקלא סעיף ד.וכ"כ בספר חול המועד כהלכתו(לרב יקותיאל פרקש) דשיער בשאר מקומות שבגוף מותרת לגלח כדרכה בלי שום שינוי.ואף במקרים שהסרת שער כרוכה בטרחה מרובה מותר.ואף אם נעשה באופן הגורם לכאב מותר.מכיון שכאשר מטרתה תושג היא תשמח בכך.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.