%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

האם מברכים על אכילת עוגה ברכת לישב בסוכה ?


י"ד תשרי התשע"ו מאת:ניסים

שאלה:
רציתי לשאול בבקשה אם מברכים ברכת "לישב בסוכה" כשאוכלים עוגות וכדו'?

תשובה:
בדבר זה נחלקו הפוסקים האם מברכים ברכת לישב בסוכה כשאוכלים מיני מזונות:

מנהג בני אשכנז לברך "לישב בסוכה" אף בחול כשאוכלים עוגה וכדומה בשיעור כביצה, וכתבו האחרונים שבכדי להינצל מחשש "ברכה לבטלה" יראה שלא לצאת מיד לאחר אכילתו אלא ישב זמן מה שם, ויכוון בברכת לישב בסוכה על האכילה ועל הישיבה שאח"כ (מ"ב תרלט ס"ק טז, וס"ק מו).

אולם בני ספרד אין מברכים ברכת לישב בסוכה על פת הבאה בכיסנין (עוגות וכדו'), אלא על פת גמור, או שאכל עוגה כשיעור קביעות סעודה של ג' ביצים ומעלה(ומשקלם 54 דרהם). וכן אם אכל תבשיל העשוי מחמשת מיני דגן כשיעור קביעות סעודה יש לו לברך "לישב בסוכה" (חזו"ע).

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.