%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

האם לחם בחג הפסח הוא מוקצה ?


כ"ט אדר התשע"ג מאת:עזרא

שאלה:
רציתי לשאול מי שמצא בביתו חמץ בפסח האם מותר לזורקו לאשפה או שמא הוא מוקצה מחמת גופו ולא יגע בו עד צאת החג?

תשובה:
המוצא חמץ בביתו בחול המועד יוציאנו מביתו ויבערנו מיד,ואם מצאו ביום טוב או בשבת חול המועד, יכפה עליו כלי. אבל אסור ליגע בו ביו"ט כיון שהוא מוקצה, ובלילה יבערנו.

אך כל זה אם בערב החג עשה ביטול חמץ כנהוג,אבל אם שכח ולא עשה ביטול חמץ בערב חג הפסח, מותר לו לטלטל את החמץ אפילו בשבת ולהוציאו מביתו או לפררו ולזורקו לרוח, או ישליכנו לבית הכיסא.

מקורות:
שו"ע או"ח סימן תמו סעיף א ובמשנ"ב סק"ו.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.