%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

האם כלה בשבע ברכות יכולה ללמוד לימודי חול להתכונן לקראת מבחן חשוב?


י"ג אדר התשע"ג מאת:דינה

שאלה:
שלום הרב, האם בשבע ברכות מותר לכלה ללמוד לימודי חול על מנת להתכונן למבחן חשוב שאמור להערך כשבועיים לאחר החתונה, או שרצוי לא ללמוד?

תשובה:
מבחינת ההלכה אין כל מניעה לכלה ללמוד בשבע ברכות ולהתכונן למבחן.
אך רצוי שתמנע מכך, וזאת מפני שהבסיס לחיי הנישואין הם בשבע ברכות ובתקופה הראשונה של הנישואין, וחבל שהבסיס יתחיל בצורה כזו שכל אחד עוסק בשלו.
וחז"ל אסרו לחתן לעסוק במלאכה שבעה ימים בכדי שיהיה עם כלתו וישמח עימה.וכך גם הכלה צריכה לנהוג.
ולכן אין לכלה להתעסק עם שום דבר אחר, העלול לערער את השמחה בבית,מלבד בזמנים שהחתן אינו בבית כגון כשהולך לבית הכנסת להתפלל, ואז היא יכולה לנצל זמן זה ללימודים.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.