%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

האם כיבוי הגז בחג במזיד אוסר את המאכל שבושל בהיתר?


ט"ז תשרי התשע"ו מאת:ר.

שאלה:
כבוד הרב , אמא מבשלת ע"י העברה מאש לאש , אבל כשהיא מסיימת לבשל היא מכבה את הגז, מה אני עושה במצב כזה לגבי אכילה? ניסיתי לכבות את האש על בישול מים וגלישתם, אבל היא לא מסכימה שאעשה את זה. תודה.

תשובה:
היות והמאכל בושל בהיתר [ע"י הדלקת האש בדרך המותרת ע"פ ההלכה], אין לאסור את המאכל למרות שהכיבוי נעשה בדרך האסורה ביום טוב, ומותר לאוכלו בו ביום, כיון שלא נעשה מעשה איסור בגוף התבשיל.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.