%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

האם יש צורך בהתרת נדרים כאשר רוצים לבטל מנהג?


א' תמוז התשע"ג מאת:לאה

שאלה:
נהוג במשפחתנו לא לאכול בבית האבל כלל!!! וכעת ל"ע בעלי יושב שבעה, ואני מטבע הדברים נמצאת בבית האבל כל היום על מנת לסייע ולעזור , האם מותר לי לאכול שם, או שאני צריכה לעשות התרת נדרים על המנהג שנהגנו לא לאכול בבית האבל?

תשובה:
מנהג זה מבוסס וחלק מקהילות ישראל נהגו בו שלא לאכול בבית האבל כלל. וכיון שנהגתם בו הרי הוא ככל מנהג שנהגו בו שאין להתירו אלא לאחר שעשיתם התרת נדרים.

אך כיון שאין רצונך לבטל ולעקור את המנהג לגמרי אלא לשבוע זה בלבד בזמן שבעלך יושב שבעה מפני כורח המציאות, לכן אינך צריכה התרה כלל.שהרי אינך מתירה את המנהג אלא לשעה בלבד ולאחר תום ימי השבעה תחזרי למנהג משפחתך בזה.


מקורות :
מנהג שנהגו בו צריך התרה שו"ע יו"ד סימן ריד א/ שינוי מהמנהג באופן חד פעמי שאי"צ התרה - ראה הליכות עולם כרך ח עמוד נט.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.