%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

האם יש להקדים אמירת סליחות לתיקון חצות?


ד' תשרי התשע"ח מאת:יונתן

שאלה:
האם אפשר לומר סליחות ואחר כך תיקון חצות או שצריך לומר הפוך?

תשובה:
הכלל שנאמר בכל מקום ששני מצוות מזדמנות יחד - "תדיר ושאינו תדיר תדיר קודם" המצוה היותר תדירה היא קודמת.

ולכן תיקון חצות שהוא תדיר, קודם לאמירת סליחות, שאינו תדיר, מפני שהוא נאמר רק חודש בשנה לעומת תיקון חצות שנאמר כל השנה כולה.

אלא שבאופן שאמירת הסליחות נאמרת בחצות הלילה, יש להעדיף לומר סליחות עם הציבור, ואח"כ יאמר תיקון חצות, מפני שאין אומרים תיקון חצות קודם חצות וממילא לא הגיע עדיין זמנו, ואם יתחיל תיקון חצות לבדו, יפסיד חלק גדול מהסליחות.

אולם אם משכים קום לומר סליחות לפני עלות השחר, יש לו לומר תיקון חצות מיד כשקם משנתו לאחר אמירת ברכות השחר, קודם שמתחיל לומר סליחות.

ובכל מקרה אם התעורר מאוחר, ויכול להספיק רק אחד מהם. אמירת תיקון חצות קודמת לאמירת סליחות כמבואר בדברי האחרונים (עיי' כה"ח סימן תקפא ס"ק ד).

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.