%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

האם יש איסור באכילת לב של עוף?


כ' טבת התשע"ו מאת:נצחיה

שאלה:
שלום כבוד הרב, האם יש איסור לאכול לבבות של עוף?

תשובה:
מעיקר הדין אין איסור באכילת "לב" של בקר ועוף לאחר שהוכשרו כראוי.

אולם לכתחילה יש להמנע מאכילתו מפני שמצינו במסכת הוריות שהאוכל לב של בהמה משכח את הלימוד.

ורבינו האר"י ז"ל (בשער המצות פרשת וילך): הזהיר מאוד שלא לאכול שום לב של בהמה חיה ועוף, כי שם התקשרות נפש הבהמית, ואם יאכלהו האדם, מתקשרת בו נפש הבהמית ההוא לגמרי. ומטעם זה אמרו רז"ל "שהאוכל לב של בהמה גורם לו שכחה וטפשות הלב עכ"ד.

ויש לציין שלפי דברי רבינו האר"י ז"ל אין חילוק בין איש לאשה, ואף אשה לא תאכל לב של בהמה חיה ועוף מפני התקשרות נפש הבהמית וכאמור (כה"ח יו"ד סימן עב ס"ק ו).

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.