%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

האם חולה יכול לרדת בחג במעלית לסוכה?


ט"ז תשרי התשע"ד מאת:ק.

שאלה:
שלום הרב. חג שמח. רציתי לשאול יש לנו אורחים לשבת (של חול המועד סוכות)ואחד מהם עבר אירוע מוחי לפני חצי שנה וכתוצאה מכך חצי גוף שלו נשתתק. הסוכה שלנו נמצאת 3 קומות מתחת לבית. אז רציתי לשאול האם יש אפשרות שהוא ירד במעלית?

תשובה:
אם אין לכם בבנין "מעלית שבת" שקיבלה הכשר ממכון הלכתי מוכר המתיר את השמוש במעלית זו בשבת, אין היתר לרדת במעלית לסוכה, שהרי זה מצוה הבאה בעבירה. ומוטב שיאכל בבית ולא יחלל חלילה את השבת.ואם מפאת כבודו ואי אפשר להשאירו לבדו בבית, ישארו עימו אלו הפטורים ממצות הסוכה כנשים שפטורות ממצות עשה שהזמן גרמא, וקטנים שלא הגיעו לחינוך.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.