%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

האם הצמחונות מבוססת על פי התורה


כ"ו אלול התשע"ח מאת:

שאלה:
שלום כבוד הרב, ראיתי בחור שמדבר על הטבעונות בתורה והמצוה המפורשת של איסור צער בעל חיים בתורה. האם מותר לנו לכול בשר/ דגים/ עופות. חלב? אני יודע שמותר, אך מה אענה לאלו ששאלו אותי בנושא?

תשובה:
לפי התורה ברור שאכילת בשר עופות ודגים מותרת. שנאמר (בראשית ט, ג):

"כָּל רֶמֶשׂ אֲשֶׁר הוּא חַי לָכֶם יִהְיֶה לְאָכְלָה כְּיֶרֶק עֵשֶׂב נָתַתִּי לָכֶם אֶת כֹּל".

ומי שציווה על צער בעל חיים, התיר לאכול בשר. אם כן אין מקום לשאלה כלל.

הכלל בזה הוא: כל דבר שהוא לתועלת האדם אין בו משום צער בעלי חיים, ומסיבה זו מותר לחרוש בשור, ומותר לרכב על חמור ועל סוס. שהרי כל הבריאה נבראה בשביל האדם. אולם כל שאן בצער צורך לאדם התורה הזהירה עליו דוגמת מצוות פריקה, ושילוח הקן לדעות מסויימת וכו'

והתורה הזהירה על צער בעלי חיים רק במקום שאין בצער צורך לבני האדם.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.