%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

האם בשנת אבל אפשר לטייל עם הילדים בגן חיות/נחלים/ שייט?


כ"א תמוז התשע"ה מאת:מנחם

שאלה:
שלום כבוד הרב, האם בשנת אבל אפשר לטייל עם הילדים בגן חיות/נחלים/ שייט?

תשובה:
בטיול משפחתי מצומצם כגון הורים וילדים, אין מניעה לאבל על אב או אם, לטייל עם ילדיו, בגני חיות ובטבע וכדו'.

אך אם מדובר בטיול עם המשפחה המורחבת שמשתתפים בו אחים אחיות חברים וכו', ויש בטיול מסוג זה שמחה גדולה, אסור לאבל להשתתף בשמחה זו, עד שיגערו בו חבריו ויאמרו לו לך עמנו.

מקורות:
כתב השולחן ערוך יורה דעה (סימן שפ סעיף כה) על כל המתים אסור עד ל' יום לילך בסחורה למרחוק, דאיכא פרסום גדול ודומה לשמחה שהולך בשיירא גדולה ושמחים הרבה בדרך; באביו ואמו, עד שיגערו בו חביריו ויאמרו: לך עמנו. ע"כ. ומבואר בלשונו שכל האיסור בטיול היינו "שהולך בשיירא ושמחים הרבה בדרך", ומשמע דווקא שיירא, שיש בה שמחה רבה, אבל טיול משפחתי מצומצם, מותר.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.