%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

האם אופניים הם מוקצה בשבת?


א' תמוז התשע"ג מאת:אסתר

שאלה:
רציתי לשאול האם אופניים הם מוקצה בשבת?

תשובה:
אופנים המיועדים לילדים כתלת אופן שצמיגי גלגליו עשויים מגומי מוצק, וכן קורקינט שאינו חשמלי אין למנוע ילדים מלהשתמש בהם , וממילא אין לו שם מוקצה. כיון שפעמים עוזר לילדו לרכב עליהם וכדו'.
אבל אופנים רגילים אין לרכב עליהם בשבת כלל ,ואפילו לקטנים אין להתיר, ולכן יש עליהם שם מוקצה ואין לטלטלם בשבת.

מקורות:
לגבי השימוש באופניים בשבת ראה בשש"כ פרק טז סעיף יח. ולגבי איסור מוקצה ראה בספר הליכות עולם ח"ג עמוד ר שמותר לגדול לתת לקטן לשחק בצעצועים המיוחדים לקטנים ואין בהם שם מוקצה. ומבואר שמשחקים שהותרו לקטנים אין עליהם שם מוקצה וה"ה בנידון שלפנינו.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.