%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

האכלת עדר כבשים בימי ה"שבעה " נחשבת כמלאכה?


ג' תמוז התשע"ג מאת:חונטו

שאלה:
רציתי לשאול את כבוד הרב. יש ברשותנו עדר גדול של כבשים האם מותר לנו האבלים להאכילם בימי השבעה על אבינו ז"ל.

תשובה:
האכלת הכבשים אינה חשובה כמלאכה שאסורה בימי האבל, אך כיון שיש איסור לאבל לצאת מהבית בימי אבלו,אין להתיר זאת אלא אם כן הכבשים נמצאים בחצר הבית, או באופן שיש לו מי שיעשה זאת תחתיו והוא דבר האבד, שאז יש להתיר לצאת מהבית ולהאכילם.

אך באופן שיש אדם אחר (שאינו אבל), שיכול להאכיל את הכבשים רצוי לעשות זאת על ידי אחר כדי שלא יסיח האבל דעתו מאבלותו.

מקורות:

האכלת כבשים אינה בכלל מלאכה האסורה: נראה לדמותו להיתר אפייה ובישול שמותר לעשותם בימי האבל,כמבואר בשו"ע יו"ד סימן ש"פ סעיף כב.ועוד שיש כאן צורך אכילה שלו שהרי אסור לו לאכול עד שיתן לבהמותיו. ובנוסף יש כאן צער בעלי חיים שהוא מן התורה לחלק מהפוסקים/ איסור יציאה מהבית שו"ע יו"ד שצג א/ היתר יציאה לצורך דבר האבד רמ"א שצ"ג ב/ואם אין אדם

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.