%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

דיסק עם דברי תורה אם מותר להשליכו לאשפה?


כ"ו כסלו התשע"ח מאת:אברהם חג'בי

שאלה:
מותר לזרוק דיסק של שיעור תורה לפח?

תשובה:
דיסק אף שיש בו שיעור תורה אין בו קדושה, ואם אין על עטיפת הדיסק פסוקים או דברי תורה, אין חיוב לגונזו, ורשאי להשליכו לאשפה בדרך של כבוד.

מקורות לעיון:
עי' בספר אוהל יעקב גניזה וכבוד הספרים בסוף הקונטרס שהביא תשובת האבני ישפה שכיון שאין שם אותיות כלל ממילא אין בהם קדושה להצריכם גניזה ורשאי להשליכם לאשפה

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.