%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

דין מאכלים שהיו תחת עגלת תינוק שישן שם


כ"א אב התשע"ו מאת:זלמן יורביץ

שאלה:
שלום כבוד הרב, מאכלים שהיו מתחת לעגלת תינוק, והתינוק נרדם, האם יש לחוש לאסור את המאכלים כדין "אוכלים ומשקין שהיו תחת המיטה שרוח רעה שורה עליהם"?

תשובה:
בשאלה זו נשאל מרן הגרי"ש אלישיב זצ"ל (הובא בספר וישמע משה ח"א עמוד תמב), והשיב: שאין שום צד להחמיר בזה, שהרי יש אומרים שאפילו בגדולים אם ישנו על הספסל אין בזה קפידא, כיון שאינה מיטה העשויה לישון בקביעות, וכל שכן בקטן ובנידון זה שיש להקל. וכן כתב להקל בשו"ת "אז נדברו" (ח"ז סימן עב).

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.