%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

דוד של מים של שבת, וקומקום כיצד מכשירים אותם לפסח ?


ח' ניסן התשע"ג מאת:ראובן י.

שאלה:
כבוד הרב רציתי לשאול בבקשה לגבי דוד של מים של שבת, או קומקום חשמלי האם צריך להכשירם לפסח וכיצד?

תשובה:
דוד מים המשמש לחימום מים בלכד, ואין שמים על גבי המכסה חלות או בורקס וכדומה לחימום, או ששמים אותם על גבי צלחת והצלחת מפסיקה ביניהם לבין המכסה, אין הדוד
צריך הגעלה. אך אם שמים על גבי המכסה עצמו , יש להגעיל את הדוד לפסח.( אור לציון ח"ג פ"י תשובה ה).

לגבי קומקום חשמלי שמשתמשים בו כל השנה אם הוא מיועד להרתחת מים בלבד אין הקומקום צריך הכשר כלל, די בניקוי יסודי על מנת להתיר את השימוש בו לפסח.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.