%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גנן בבית קברות נוצרי


ז' תשרי התשע"ו מאת:אברהם ז.

שאלה:
שלום כבוד הרב! אני גנן במקצועי והתבקשתי לנקות בית קברות נוצרי, האם שנה בעיה הלכתית כלשהיא עם זה?

תשובה:
מותר לעבוד שם לצורך פרנסה, אלא שיש לחוש לרוחות ושאר מרעין בישין העלולים להזיקך, ולכן ראוי שיהיה עמך חבר נוסף לבל תנזק שם . (עי' כה"ח סימן תר"ה ס"ק לא).

מקורות נוספים לעיון :

מעשה המובא בשער הגלגולים, אשר מספר אותו רבי חיים ויטאל זצ"ל, תלמידו של רבנו האר"י הקדוש:

בשנת השל"ב, יצאנו אל השדה ועברנו על קבר גוי אחד קדמון, אשר מת יותר מאלף שנים וכשעברנו שם ביקש הגוי להזיקני ולהמיתנו והיו מלאכים רבים ונשמות של צדיקים שלא ישואר מימיני ומשמאלי ולא יכול לי, ויצווני מו"ר האר"י הקדוש שלא ללכת יותר בדרך הזאת של הקבר של הגוי, אך הנפש של הגוי הזה המשיכה ללכת אחרי וכו.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.