%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גניבת דעת במכירות בבית הכנסת


ט' כסלו התשע"ו מאת:יואב

שאלה:
שלום כבוד הרב רצינו לשאול כאשר המכירות בבית הכנסת נמוכות האם מותר לגבאי בית הכנסת לבקש ממישהו מהקהל שיאמר מחיר גבוה למרות שאין בכוונתו לקנות את המצוה, ועושה זאת על מנת שהאחרים יוסיפו עליו ויקנו את המצוה במחיר יקר יותר?

תשובה:
בבתי כנסיות ובהזדמנויות שונות מוכרים בפומבי מצוות, ובכדי להעלות את המחיר הגבאים או שלוחיהם מתחזים כקונים ומציעים מחיר גבוה, כשהמטרה היא להרבות בכספי צדקה, ואם כי מטרתם רצויה, אסור לעשות כן, שהרי היא גניבת דעת גמורה ולדעת כמה מהראשונים האיסור מן התורה.
ולכן אין להקל באיסור אף לצורך מצוה או לכל צורך אחר, וכשם שאסור "לגנוב" לצורך מצוה, כך אין "לגנוב דעת" לצורך מצוה. (בנין אב ח"ד סימן עז| שו"ת יוסף אומץ סימן עז| שו"ת מנחת יצחק ח"ג סימן צג).

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.