%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גיל חינוך בברכות לקטן


כ' טבת התשע"ג מאת:לאה

שאלה:
באיזה גיל מותר מותר לילד קטן לברך על אוכל ולהרגילו בזה?

תשובה:
משעה שהקטן יודע לדבר יש להרגילו בברכות הנהנין וברכת המזון.אך שעדיין אינם יודעים לדבר נכון.ועל נאמר "חנוך לנער ...כי גם כי יזקין לא יסור ממנה".

מקורות: כן כתב בספר יסוד ושורש העבודה (צוואת המחבר סימן סג)וזה לשונו: מעיד אני על עצמי שנזהרתי מאוד מאוד לחנך בברכת הנהנין, ושאר ברכות, אף שלא היו יכולים עדיין לדבר על נכון,וברכתי עימהם בעצמי על איזה מאכל ומשקה וגם ברכת המזון עכ"ד.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.