%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גזל


י"ז סיון התשע"ה מאת:אברהם

שאלה:
אם אני הולך ברחוב, ורואה פח פרטי, מותר לי לזרוק לתוכו?

תשובה:
אם מדובר במכולה פרטית המיועדת לפינוי פסולת בניין, אסור לזרים להשליך לשם אשפה, או כל דבר פסולת אחר, מפני שע"י שמשליך את האשפה במכולה של חבירו, הרי הוא גורם לבעל המכולה לפנותה לפני הזמן, ויש בזה משום גזל שגורם לבעל הבית הפסד ממון.

אך אם מדובר בפח פרטי כגון זה הנמצא בחנויות שבצידי הדרך וכדו', ובעל הבית מפנה בעצמו ללא הוצאת ממון, אין בזה משום גזל, אך בכל זאת אין להשליך לשם פסולת מפני שמטריח ומצער את חבירו ללא הצדקה.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.