%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גזל 2


כ' סיון התשע"ה מאת:אברהם

שאלה:
לגבי תשובת הרב על פח פרטי המיועד לזריקת פסולת - הרב כתב שזהו גזל כיוון שאני מצריך את בעל הפח לפנותו לפני הזמן. אך שאלתי הייתה שאני מעוניין לזרוק רק חתיכת טישו, או קליפת בננה. עדיין יהיה אסור?

תשובה:
ראשית "דין פרוטה כדין מאה". ולכן יש להקפיד שלא לגרום נזק לחבר אפילו בדבר שנראה קל ופעוט בעיננו.

ובנוסף, אם כל עובר אורח יזרוק רק דבר אחד למכולה השייכת לאדם פרטי המשלם על פינויה , בסופו של דבר הפח יתמלא, ונמצאו כולם גורמים לו נזק כספי והוצאה מיותרת.

וכך עשו אנשי דור המבול (בראשית רבה פרשת נח פרשה לא)...היה אחד מהם מוציא קופתו מליאה תורמוסים והיה זה בא ונוטל פחות משוה פרוטה, וזה בא ונוטל פחות משוה פרוטה, עד מקום שאינו יכול להוציאו ממנו בדין. ועל כך אמר להם הקדוש ברוך הוא: אתם עשיתם שלא כשורה, אף אני אעשה עמכם שלא כשורה וכו', עי"ש.

הרי שאע"פ שאין אפשרות לתבוע על דבר זה, לפי שהוא פחות משווה פרוטה, מכל מקום הדבר אסור, וזוהי מידתם דור המבול שהעידה התורה שהארץ הייתה מלאה בחמס ובגזל, וגרמו במעשיהם הרעים להשחתת העולם.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.