%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

ברסלב


י"ד אב התשע"ז מאת:יקיר

שאלה:
שלום רב,

יש לי שאלות מאוד חשובות שמטרידות אותי ועוד כמה עשרות (אם לא מאות יהודים) לגבי חסידות ברסלב, אשמח לתשובה בהקדם.

***

1) האם יש לנו מסורת על רבי נחמן שהיה צדיק?

2) האם יש לסמוך על מה שכתב בליקוטי מוהר"ן ובליקוטי הלכות של רבי נתן תלמידו המובהק?

3) מדוע חלק עליו הסבא משפולי?

4) במידה ורבי נחמן זצוק"ל הוא ודבריו אמת לאמיתה האם זה אומר שכולנו צריכים להיות חסידי ברסלב?

5) במידה ורבי נחמן אמת כנ"ל ודרכו אמת, מדוע צדיקים גדולי עולם שהיה להם רוח הקודש לא כיוונו את ישראל לדרכו?

6) מהו הדבר העיקרי בו חלוקות ההשקפה החסידית וההשקפה הליטאית?

7) כתוב בליקוטי מוהרן בסימן (תורה) ע שיש צדיק שהוא יותר מכל הצדיקים וכל שאר הצדיקים הם כענפים וכענפים לענפים שיוצאים מאותו צדיק, האם זה אמת? אם כן איפה ראינו מקורות לזה?

8) האם יש מקור לזה שרבי נחמן הוא נשמת משה רבינו ושהוא ראש בני ישראל כמו שמכונה ע"י חסידיו?

9) מה אמור להיות היחס כלפי הספרים שחיברו תלמידים אחרים בברסלב מלבד רבי נתן שהיה מקורב והיה תלמידו המובהק?

10) אם מה שחסידי ברסלב אומרים שהתיקון השלם של היהודי הוא רק ע"י הצדיק האמת (רבי נחמן) ולבד לא יצליח היהודי להיות מתוקן בשלימות ושצריך לקשר את עצמו לצדיק, אם כל זה נכון אז מה זה אומר עלינו?  האם נחשפה תורה חדשה בעם ישראל? האם כבר לא מספיק לעבוד את השם באופן המוכר? להתפלל, ללמוד ולקיים? האם לא קונים בזה עולם הבא? ולמה לא הובא בגמרא שלנו כל הנ"ל?

11) האם עלינו להיות תחת חסותו של רבי נחמן גם או שעלינו לעבוד את השם כרגיל ע"פ התורה והמצוות ורבי נחמן בא רק לעזור לנו במה שאנחנו לא משיגים?

תשובה:
ביהדות יש זרמים רבים ודעות שונות, ויש מקום לכולם, כל עוד כולם מכוונים לדבר אחד, לעשות רצון אבינו שבשמים.

ברסלב בדרכה המיוחדת החזירה יהודים רבים בתשובה, ובוודאי שרבי נחמן היה צדיק אמת וספריו קדושים, אך אין זה אומר שאסור לרבנים אחרים לחלוק עליו ועל דרכו, ולא חסרו מחלוקות מועילות בישראל כל עוד שהמחלוקות הם לשם שמים.

כל אחד יצעד בדרך שהורהו רבותיו, מבלי שרב אחר יחייבו לנהוג בדרכו, וכך היה מאז ומעולם, ואין ולא יהיה בזה שינוי ותמורה.

בישיבות נותנים דגש על עמוד ה"תורה", לעומת זאת העולם החסידי למרות שעוסקים בתורה, נותנים דגש על "ה"עבודה", ואלו ואלו דברי אלוקים חיים.

ב"ה לא חסרו רבנים גדולים וצדיקים בכל החוגים וכל אחד רשאי לבחור לעצמו רב, וכמו שדרשו רז"ל "אין אדם למד אלא מה שליבו חפץ וממי שליבו חפץ"

יתר השאלות העוסקות בהאדרת שמו של רבי נחמן ובספריו, כמובן שקטונתי מלהביע דעה בנושא, אך ברור כשמש שלא יתבעו אדם בשמים למה הוא היה חסיד ברסלב, התביעה תהיה למה לא קיימת רצונו של מקום ולא עסקת בתורה ובמצות.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.