%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

ברכת שהחיינו בימי ספירת העומר


י"א אייר התשע"ה מאת:אברהם

שאלה:
מותר לברך שהחיינו על פירות בימי ספירת העומר?

תשובה:
מעיקר הדין מותר לברך שהחיינו בימי ספירת העומר, אך מהיות טוב ובמידת האפשר ימתין עד שבת, ואז יברך שהחיינו על הפרי או על הבגד.


מקורות:
מ"ב ס"ק ב| וכן הביא הכה"ח ס"ק ד' בשם המאמר מרדכי ועוד, וציין שכן מורים בבי מדרשא. ודלא כדברי המל"ח שכתב שלא לחנך מלבוש מפסח ועד ל"ג בעומר| וכן כתב האור לציון פיז-ב ובחזון עובדיה עמוד רנט שאפשר לברך שהחיינו אף בימות החול| והמחמיר לברך בשבת תבוא עליו ברכה (אשרי האיש| בעתה אחישנה הלכות ספירת העומר).

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.