%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

ברכת מצה לאחר הפסח


כ"א ניסן התשע"ד מאת:לוי

שאלה:
מה מברכים על מצה לאחר הפסח לדעת הספרדים ועדות המזרח?
כי הרב מרדכי אליהו אמר שלספרדים צריך לברך המוציא עד יד' אייר (פסח שני).

תשובה:
מנהג הספרדים לברך על המצה לאחר הפסח "בורא מיני מזונות" ולאחריה "על המחיה" שהיא ברכה אחת מעין שלוש. ויש להם על מה שיסמוכו.

אלא שהיראים לדבר ה' נוהגים לאכול את המצה בתוך הסעודה. או שקובעים סעודה על המצה דהיינו שאוכלים 2.20 גרם ואז מברכים עליה [לאחר נטילת ידים] המוציא וברכת המזון.

אולם בני אשכנז נוהגים לברך על המצה גם בשאר ימות השנה המוציא וברכת המזון.

מקורות :
חזון עובדיה ברכות עמוד סא/ אור לציון ח"ב פי"ב ג.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.