%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

ברכת האילנות מחוץ לעיר


ח' ניסן התשע"ג מאת:טוביה

שאלה:
האם יש ענין לצאת מחוץ לעיר על מנת לברך ברכת האילנות או שאפשר לברך גם בחצר הבית על שתי אילנות שהוציאו פרח ?

תשובה:
רבי חיים פלאג'י כותב שצריך לצאת מחוץ לעיר על מנת לברך ברכת ברכת האילנות, אלא שסייג זאת שכל זה דווקא לאדם בריא. אבל לזקן מופלג או חלוש המזג שהיציאה קשה לו אז יכול לברך בחצירו או בגינתו.(כה"ח סימן רכו אות ג).
אך כל זה ממידת חסידות , אבל מעיקר הדין יכול לברך ברכת האילנות אף בתוך העיר.וכך נהגו גדולי ישראל, ופוק חזי מאי עמא דבר.
ובפרט אם יש חשש שאם ידחה את הברכה עד שיצא מקיר העיר וחוצה, ישכח לברך, שאז ודאי שטוב לברך בתוך העיר, וכבר לימדונו רבותינו "אל תאמר לכשאפנה אשנה שמא לא תפנה".

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.