%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

ברכת האילנות במקומות שעדין אין פריחה


ה' ניסן התשע"ה מאת:י.

שאלה:
כבוד הרב, ברוסיה עדיין יורד שלג ואין פריחה כיצד ינהגו לגבי ברכת האילנות?

תשובה:
במדינות שבחודש ניסן עדיין החורף שולט, ועיקר הלבלוב בחודש אייר וסיון כתבו הפוסקים שיוכל לברך ברכת האילנות בחודשים שהפריחה מצויה באותה מדינה, אף שיוכל למצוא מיעוט אילנות שמלבלבים בחודש ניסן.

אם כי נכון להדר גם שם ולברך בחודש ניסן אם ראה מיעוט אילנות המלבלבים.

מקורות:

ערוך השולחן סימן רכו סעיף א. וכן דעת הגאון רבי עובדיה יוסף זצ"ל שיש להקל לברך "בשם ומלכות" אף בחודש אייר. (חזו"ע פסח)| אולם לכתחילה טוב להדר לברך בחודש ניסן מפני .שברכה זו על דרך האמת שייכת דווקא לימי ניסן. כמבואר בברכ"י סימן רכו עי"ש.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.