%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

ברכת האילנות בחודש אייר


ב' אייר התשע"ד מאת:השואל

שאלה:
כבוד הרב שכחתי לברך "ברכת האילנות" בחודש ניסן האם אפשר לברך בחודש אייר?

תשובה:
לכתחילה אין לברך ברכת האילנות אלא בחודש ניסן, ובפרט לפי תורת הסוד ברכה זו שייכת דווקא לחודש ניסן. אולם מי שלא הספיק לברך במועדו, רשאי לברך אף בחודש אייר ולא יאבד ברכה יקרה זו מידו, ובלבד שיהיו האילנות עדיין בפריחתם, שלא גדלו פירותיהם.


מקורות:
בגמרא אמרו היוצא ביומי ניסן, ונחלקו האחרונים האם ניסן דווקא עי' כה"ח סימן רכו-א בהרחבה . והוא ז"ל הכריע דאין לברך בחודש אייר אלא יברך בלא שם ומלכות. וכן פסק בספר אור לציון ח"ג עמוד סז, אולם דעת רבינו עובדיה יוסף בספרו יחו"ד (ח"א א) שרשאי לברך אף בחודש אייר. עי"ש בדבריו.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.